BENDOVI

ORTHODOX CELTS (Beograd)

04.04.2003.

 

 

  

Bubnjar Dušan Živanović (ex Roze poze) je još sredinom osamdesetih godina planirao da osnuje sastav koja bi svirao irsku narodnu muziku i to ambiciju je delimično ostvario kroz rad sa grupom Roze Poze. Godine 1992. sa Anom Đokić (violina) i Dejanom Lalićem (mandolins, frula, bendžo), Živanović prelazi na harmoniku i neformalno sviraju, pretežno po klubovima. Prvi nastup održali su za dan Svetog Patrika u Britich Councilu marta 1992. godine. Krajem sledeće godine priključuje im se pevač Aca Petrović Seltic i počinju ozbiljniji rad. Postavu kompletiraju novi članovi gitarista Vladan Jovković i basista Dejan Jevtović.

Polovinom 1994. godine objavljuju debi kasetu na kojoj su obradili dvanaest irskih pesama trudeći se da zahvate što raznovrsnije stilove pa se to nalazi poema o viskiju "Nancy Whiskey", fudbalska himna "A Grand Old Team" i druge. Njihovi koncerti po definiciji protiču u znaku masovnog veselja, posebno u "kućnom prostoru" KST-a. Uz obrade izvode i sopstvene materijale, verno prateći sve odrednice žanra. Pored toga, u manjim prostorima nastupaju sa akustičnim instrumentima. Atmosferu živih nastupa zabeležili su na koncertnoj kaseti snimljenoj 15. septembra 1995. godine u novosadskoj Sinagogi kada su večernji nastup podelili sa grupom Pachamama koja izvodi peruansku muziku.

Sledeće izdanje CD "The Celts Strike Again" pored obrade tradicionala donosi i dve autorske kompozicije. Kao gosti se pojavIjuju glumica Ana Sofrenović koja je pevala u temi "Loch Lomond", Aleksandar Eraković iz Vampira je pevao prateće vokale, Branko Vitas iz sastava Stočari svirao je bendžo, Milan Mihaljać iz grope Pachamama je svirao tradicionalne instrumente a Žorž Grujić iz Renesansa zurlu i srpske gajde. Sa Madame Piano, Orthodox Celts su snimili pesmu "Galija'' i izveli je na festivalu "Budva 97".